Neandertal İnsan

İnsan DNA’sında Neandertal izler

İlk olarak biyolog Joshua Akey , daha sonra Seattle’daki Washington Üniversitesi’nde ve lisansüstü öğrencisi Benjamin Vernot yaşayan insan nüfusunun arkaik atalarını araştırmak için modern insanın genlerinde Neandertal DNA’sının izini sürmeye başladı..

Kabul edilen kurama göre primatlar yaklaşık 350.000 yıl veya daha fazla süre önce, Neanderthal haline gelmeye başladılar. Bu süreçte Afrika’dan ayrılan Neandertal insan grupları Ayrasya’ya yayıldılar. Bu yayılma sırasında Neanderthal insanlardan ayrı bir evrim geçirmiş olan homo sapienslerle melezleşmeye başladılar. Avrasya kıtasındaki Neandertaller buralardaki insanlarla karışmaya başlayınca DNA’da değişimler olmaya başladı. Günümüz insanları  DNA’larının yaklaşık yüzde 2’siniNeandertal atalarına borçludurlar . Almanya’daki Max Planck Enstitüsü’nde genetik evrimini inceleyen bir biyoinformatikçi olan Janet Kelso, “Neandertal DNA’lar bizde ne gibi işlevlere yol açıyor?”  sorusunun cevabını araştırdı ve Neandertal DNA’sının depresyon, nikotin bağımlılığı ve cilt bozuklukları gibi günümüz insanlarında görülen çok çeşitli sağlık sorunlarına neden olduğunu söyledi. . Araştırmalar genlerimizdeki Neandertal DNA’ların o kadar da kötü olmadığını,  bazı hastalıklara karşı direnç göstermemizi sağlayan Neandertal genlerin olduğunu da ortaya çıkarmıştır.

Neandertallerin yaklaşık 40.000 yıl önce soyu tükendi , Homo sapienslere çok benzeyen Neandertellerin nesli tükenirken Homo Sapienslerin neslinin tükenmemesiyle ilgili olarak birçok teori vardır. Hatta garip bir teori de şöyle Homo Sapiensler köpeği evcilleştirdikleri için köpekler avda insan çok yardımcı olmuş ve Homo Sapiansler de bu nedenle aç kalmamışlardır. Neandertaller ise köpek gibi hayvanları evcilleştiremedikleri için nesiileri tükenmiş. Başka bir teori de Homo Sapiansler  Neandertallerden daha hızlı çoğaldılar ve Neandertallerle savaşarak onların neslini yok ettiler.  Kopenhag Üniversitesi’nden genetikçi olan Martin Sikora , “Bu hala çözülmemiş ve gerçekten ilginç sorulardan biri” diyor . “Bizler yani Homo Sapiansler Neandertallerdendaha  başarılı mıydık çünkü daha iyi teknolojiye sahiptik bu nedenle doğal seçilim sonucunda Neandertaller yok olmuştur.”  diyor. Amerika’daki  İnsan Genetiği Dergisi’nde yayınlanan ikinci çalışmada, araştırmacılar 122.000 yaşındaki Altay Neandertal’in genomunu günümüzde 100.000’den fazla insanla karşılaştırdı. Bu araştırmalara göre modern insan ve Neandertellerin saçlarında ve derilerinde çok fazla ortak nokta tespit edildi.

Bilimsel gelişmeleri içeren aylık dergi