Mühendislik Harikaları

Modern Dünyanın 7 Harikası

Manş Tüneli

Uluslararası mucize yapılar modern toplumların ulaşılamaz sanılan başarılara ulaşılması, ulaşılamaz sanılan yüksekliklere ulaşılması sonucunda, mühendislikte çığır açılarak “yapılamaz” fikri sorgulanmaya başlamış durumda gibi görülüyor. Uluslararası bir çok mühendislik çevrelerince kabul edilen “modern dünyanın mühendislik harikaları” şunlardır.

*Manş Kanal Tüneli (İngiltere ve Fransa)
*CN Kulesi (Toronto)
*Empire State Binası (New York)
*Golden Gate Köprüsü (San Francisco)
*Itaipu Barajı (Brezilya / Paraguay)
*Hollanda Kuzey Denizi Koruma Çalışmaları (Hollanda)
*Panama Kanalı (Panama)

Bu güne kadar dünyanın eski 7 harikası biliniyordu. Anacak bütün mühendisler ve bilim adamları günümüzde yapılan 7 harikayı tespit ettiler. Orijinal 7 harikalardan sadece birkaçı kalırken, modern harikalar inşaat mühendisliğinin 20. yüzyıla kadar mirasını temsil ediyor.

Eski Dünyanın Yedi Harikası:

Mısır Piramitleri
Babil’in Asma Bahçeleri
Olympia Zeus heykeli
Rodos Heykeli
Efes’teki Artemis Tapınağı
Kral Mausollos’un Mezarıi
İskenderiye Pharos (Deniz Feneri)

Orijinal harikalar, görülmesi gereken harika yerlerdi, ancak günümüzün modern harikaları sadece hayranlık uyandırıcıdır. Mühendislikte devrim yaratan ve insanlığa fayda sağlayan işlevsel ve operasyonel şaheserlerdir. Modern Dünyanın Yedi Harikası evrensel insan arzusuna bir övgüdür…

Manş Tüneli

1 millik Manş Tüneli (Chunnel), İngiltere ile Avrupa’nın geri kalanını birbirine bağlayarak asırlık bir rüyayı gerçekleştirdi. Bir tünelden daha fazlası Olan Manş Tüneli, altyapı ve muazzam makineleri ile benzeri görülmemiş bir çalışma ile sualtı tüneli sistemine dönüştürdü.. Her biri 5 ft kalınlığında üç beton boru, Fransa’nın Coquelles kentinden açılan kanal Dover’ın beyaz kayalıklarının arkasında Folkstone’da yeniden ortaya çıkmaktadır.

Manş Tüneli

İlk olarak Fransa ve İngiltere hükümetleri 1960’lı yılların ortalarında tünelin yapılması için anlaştılarsa da daha sonra yüksek maliyetleri gerekçe gösteren İngiltere, 1970’li yıllarda yapımı durdurdu. Bu süre içinde tünelin her iki taraftan 2,4 km’lik kısmı kazılmıştı. Manş Tüneli 1986’da tekrar gündeme geldi. Projenin maliyeti Fransız ve İngiliz firmalarından meydana gelen bir şirketler birliği tarafından çok sayıda bankadan borç alınarak ve hisse senedi çıkarılarak karşılandı. Dover ile Calais’yi birbirine bağlayan tünel 50.5 kilometre (31.4 mil) uzunlukta olup, 6 Mayıs 1994’te tünel açılışı yapıldı.

CN Kulesi

CN Kulesi

Dünyanın en uzun müstakil yapısı Toronto’nun kaldırımlarının 1.815 m yukarısında, ünlü kuzeni Seattle Space Needle’ın üç katı yükseklikte. 23.214 büyük filler kadar ağır olan CN Kulesi, günde 18 ft gibi inanılmaz bir oranda inşa edildi. İnşaat sırasında, beton yükseldikçe kulenin altından akarken, uçak tipi bombalar yükselirken kulenin çekişini korudu. Rüzgar tüneli yardımıyla tasarlanan CN Kulesi, 260 mil hıza dayanabilir. 1100 metre yüksekliğindeki yedi katlı bir yapı olan SkyPod, kulenin tabanı etrafında inşa edilmiş ve bir ünite olarak yerine oturtulmuştur. Kulenin çok fazla sallanmasını önlemek için bir çift 10 ton denge ağırlığı direğe tutturulmuştur. FM radyo sinyalleri antenin tabanından yayınlanırken, televizyon sinyalleri yukarıdan gönderilir. Şu anda Toronto’nun medya sinyallerinin 16’sı kuleden iletilmektedir.

Panama Kanalı

İspanyol fatihlerin rüyası ve ünlü Fransız kanal üreticisi Ferdinand de Lesseps’in başarısız tutkusu olan Panama Kanalı, dünya mühendislik tarihinin en büyük zaferlerinden biridir. US Col. George Washington Goethals yönetiminde 42.000 işçi, Colon’dan Balboa’ya kadar taranmış, patlatılmış ve kazılmıştır.

Panama Kanalı

İnşaat ABD tarafından tamamlanmış ve Kanal 15 Ağustos 1914’te hizmete açılmıştır. 77 kilometre uzunluğundaki Kanalın yapımı sırasında, sıtma ve sarıhumma gibi hastalıklardan büyük toprak kaymalarına kadar her türlü güçlükle karşılaşılmış ve yaklaşık 27.500 Kanal çalışanı bu süreçte can vermiştir.Bu Kanal Güney Amerika ve Kuzey Amerika’yı birbirinden ayırır.

Golden Gate Köprüsü

Golden Gate Köprüsü

Tamamlanmasından 60 yıl sonra, Golden Gate Köprüsü dünyanın en uzun asma köprüsü olmaya devam ediyor. Golden Gate Köprüsü dünyayı üç kez kuşatmak için yeterli kablo içerir. Daha önce hiç başaramamış bir şey olan bir okyanus limanının ağzına sıçramak için inşaat mühendisleri açık denizde, kıyıdan 1000 m uzaklıkta bir iskele diktiler. İnşaat ekipleri, sadece dört yıl içinde köprüyü tamamlamak için soğuk sıcak demeden, saatte 70 mil hızla ve baş döndürücü yüksekliklerde cesurca ördüler. Köprü, mühendislik gücünü ve güzelliği birleştirir. 1989 Loma Prieta depreminden yıkılmadan ayakta kaldı ve hava 60 yıl içinde sadece üç kez trafiğe kapandı.

Empire State binası

Empire State binası

Empire State Binası, dünyanın en çok bilinen gökdelenidir ve 40 yıldan uzun bir süredir dünyanın en yüksek binasıdır. Ancak binanın en şaşırtıcı başarısı, New York şehir silüetini belirleyici bir tarzının olmasıdır. İnşaat, fazla mesai gerektirmeden sadece bir yıl 45 gün içinde tamamlandı. Demir işçileri, 23 haftada 58.000 tonluk çerçeveyi perçinleyerek zorlu bir çalışma sürecinden geçtiler. Hemen altındayken, mühendisler ve işçiler sıkkı bir çalımayla dış cepheyi sekiz ayda bitirdiler. Tesisatçılar 51 milyon boru ve elektrikçi 17 milyon ft telefon kablosu döşedi. Bina o kadar iyi tasarlanmıştı ki, 1945’te bir bombardıman uçağına çarptıktan sonra kolayca tamir edildi.

Hollanda Kuzey Denizi Koruma Çalışmaları

Dünyada benzersiz olan bu geniş ve karmaşık barajlar, taşkın kapılar, fırtına dalgalanma bariyerleri ve diğer mühendislik çalışmaları kelimenin tam anlamıyla Hollanda’nın var olmasına izin veriyor. Yüzyıllar boyunca, Hollanda halkı tekrar tekrar denizi dizginlemeye çalıştı ve modern zamanlarda bunu tam anlamıyla gerçekleştirdi diyebiliriz. Hollanda toprakları deniz seviyesinin altındadır ve kara kütlesi hala batmaktadır. Kuzey Denizi Koruma Çalışmaları, Hollandalıların denizi tutma mücadelesini kazanmak için attığı iki anıtsal adımdan oluşmaktadır. Birinci Adım – 1927 ile 1932 yılları arasında inşa edilen 19 mil uzunluğundaki bir koruma barajı. İkinci Adım, Meuse ve Ren Nehirlerinin ağızlarının deltaya dönüştüğü ve toprağa en çok zarar veren alanı ıslah etmek için Delta Projesi idi. Baş döndürücü çalışmalar, devasa beton iskeleler arasına asılmış iki mil uzunluğunda bir kapı bariyeri olan Doğu Schelde Bariyeri günümüz Kuzey Denizi Koruma Çalışmaları içerisinde olağanüstü bir mühendislik harikası olarak yer almaktadır.

Doğu Schelde Bariyeri

Bilimsel gelişmeleri içeren aylık dergi