ışık hızı

İnsanlık ışık hızına ulaşabilir mi?

Einstein bunun imkansız olduğunu söyledi, ancak bilim yazarı Jennifer Ouellette‘in açıkladığı gibi, bazı bilim adamları hala fizik yasalarını bükmek anlamına gelse bile kozmik hız sınırını aşmaya çalışıyorlar.

Işık hızında seyahat etme fikri, bilim kurgu yazarları için çekici bir fikirdir. Işığın hızı saniyede 299.792.458 metredir. Bu hızda, Dünya’nın etrafını bir saniyede yedi kereden fazla dolaşabiliriz ve güneş sistemimizin dışını keşfedebiliriz. 1947’de insanlar ilk önce (çok daha yavaş) ses hızını aşarak ticari Concorde jet ve diğer süpersonik uçakları icat etti. Peki, ışık hızında seyahat etmemiz mümkün olacak mı?

Mevcut fizik anlayışımıza ve doğal dünyanın sınırlarına dayanarak, cevap ne yazık ki hayır. Einstein’in teorisi, görecelilik teorisinin denklemi E = mc 2 formülünü derinlemesine incelediğimizde hızlı seyahat, özellikle uzay aracı ve insanlar gibi kütleli herhangi bir şey için fiziksel olarak imkansızdır.

Işık hızına yaklaşmak için gereken enerji ( E ), ışık hızında uzay yolculuğunun fizibilitesi için önemli bir zorluk oluşturmaktadır. Dünyadaki en büyük ve en yüksek enerjili parçacık hızlandırıcı olan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC), protonları (atomlar içindeki parçacıklar) ışık hızına olabildiğince yakın bir şekilde artırdı. Bununla birlikte, minik bir proton bile ışık hızına ulaşmak için neredeyse sonsuz enerjiye ihtiyaç duyacaktır ve insanlar henüz sonsuz enerjiyi bulamamışlardır.

Işıktan daha hızlı seyahat ve uzaylıların ziyaretleri ⁠ günümüzde bilim-kurgu konusu olsa da olsa da, gerçek hayattaki bilimsel ilerlemelerin insanların hayal etmesiyle başladığını her zaman hatırlamak gerekir.  Futurist bilim insanlarının öngörülerine göre; (her ne kadar günümüzde insanların ışık hızına ulaşamayacağı kanıtlansa da) insanlar gün gelecek ışık hızına yaklaşacaklar. Işık hızına yaklaşabilmek için çalışmalar hızla devam etmektedir. Işık hızına ulaşmak ve ışınlanmak son yüzyılımızda bütün insanlığın ortak hedefi hatta rüyasıdır. Yıldızlar arası seyahat fikri ile ilgili en büyük sorun şudur ki, en yakın yıldızlara bile mesafeler ışık yıllarında ölçülmektedir. İnsanlığın Güneş Sisteminden göndermiş olduğu Voyager 1 ve 2 uzay araçlarının, Güneş sistemine en yakın yıldıza 80.000 yılda ulaşacağı hesaplanmaktadır.

Bilimsel gelişmeleri içeren aylık dergi