Bilgisayar Nedir?

Bilgisayar Nedir?

Bir bilgisayar her ne kadar çok iş becerse de nihayetinde bir makinedir. Matematiksel ve mantıksal operasyon gerçekleştirme kabiliyetine sahip modern bilgisayarlar, program adı verilen genelleştirilmiş karmaşık işlemleri yapma yeteneğine sahiptir. Bu programlar, bilgisayarların çok çeşitli görevleri yerine getirmesini sağlar.

Bilgisayarlar, çok çeşitli endüstriyel alanda ve bireysel alanda kullanılmaktadır. Buna mikrodalga fırınlar ve uzaktan kumandalar gibi basit özel amaçlı cihazlar, endüstriyel robotlar ve bilgisayar destekli tasarım gibi fabrika cihazları ve ayrıca kişisel bilgisayarlar ve akıllı telefonlar gibi mobil cihazlar gibi genel amaçlı cihazlar da dahildir. İnternet bilgisayarlarda çalıştırılır ve diğer bilgisayarlara ve yüz milyonlarca bilgisayar kullanıcısı birbirine bağlanır ve iletişim kurar…

İlk bilgisayarlar yalnızca hesaplama cihazları olarak tasarlandı. Eski zamanlardan beri, abaküs gibi basit manuel cihazlar insanlara hesaplama yapmaya yardımcı oldu. Sanayi Devrimi’nin başlarında, tezgahlar için yol gösterici desenler gibi uzun sıkıcı görevleri otomatikleştirmek için bazı mekanik cihazlar üretildi. Daha sofistike elektrikli makineler 20. yüzyılın başlarında özel analog hesaplamalar yaptı. İlk dijital elektronik hesaplama makineleri II . Dünya Savaşı sırasında geliştirilmiştir.

Geleneksel olarak, modern bir bilgisayar, iletken bellek yongaları ile birlikte bir işlemciden (CPU) oluşur. İşleme elemanı aritmetik ve mantıksal işlemler gerçekleştirir ve bir sıralama ve kontrol ünitesi saklanan bilgilere yanıt olarak işlemlerin sırasını değiştirebilir . Çevresel aygıtlar arasında giriş aygıtları (klavyeler, fareler, joystick, vb.), çıkış aygıtları (monitör ekranları, yazıcılar, vb.) ve daha gelişmiş bir monitör olan dokunmatik ekran bulunur. Çevresel aygıtlar, bilgilerin harici bir kaynaktan alınmasına izin verir ve işlemlerin sonucunun kaydedilmesini ve alınmasını sağlar.

Bilgisayarın tarihsel gelişimi

Bilgisayar diyebileceğimiz ilk modern cihazlar
Mikroskop ve hesap makinesi 1952

Tarihte ilk bilgisayar işlevi gören basit aygıt “abaküs yani sayı boncuğudur” diyebiliriz. Astronomi ve seyrüsefer kullanımı için hesaplama ve ölçüme yönelik birçok mekanik araç yapılmıştır. 11. yüzyılda Biruni yıldızları hesaplayan bir tablo yaptı. Ayrıca Biruni mekanik dişli çarklardan oluşan takvim ve saat cihazı da yapmıştı.

1770’lerde, İsviçreli bir saatçi olan Pierre Jaquet-Droz, bir tüy kalem tutarak yazabilecek mekanik bir bebek (otomat) üretti. Bu bebeğin en büyük özelliği yeniden programlanabilir bir şekilde üretilmiş olmasıydı. Bu mekanik bebek İsviçre Tarih Müzesindedir ve halen çalışır vaziyettedir.

Bilimsel gelişmeleri içeren aylık dergi