ARILAR

Arıların Koloni Yönetim Şekillleri

Adeta bir hükümet yönetimi gibi karmaşık bir yönetim tarzına sahip arı kolonisi, bir zeka ürünü değil yalnızca milyonlarca yılda evrimleşen bir “içgüdüsel” davranış şeklidir.Bal arıları, karmaşık iş bölümlerine sahip oldukça organize olmuş kolonilerde yaşayan sosyal böceklerdir..

ARI KOLONİ YÖNETİMİ -SÜPER ORGANİZMA-

Bir bal arısı kolonisine İngilizce superorganism yani süper organizma denir, çünkü tüm koloninin hayatta kalması bireylerin koordineli eylemlerine bağlıdır. Birlikte çalışarak, arı kolonileri kovanları oluşturur ve bakımını yapar, kovan sıcaklığını düzenler, gençleri çoğaltır ve yükseltir, yiyecekleri bal ve polen şeklinde toplar ve saklar. Hiçbiri bunu tek başına yapamaz.

Kraliçe, İşçiler ve Erkek Arılar
Bir bal arısı kolonisi, üç tür arıdan oluşan 60.000 ila 100.000 üye içerir: işçiler, erkek arılar ve kraliçe. Her arı, kovanın ilkbahar ve yaz aylarında gelişmesine ve kuzey iklimlerinde acımasız kış aylarında hayatta kalmasına yardımcı olmak için kendi kritik rolünü oynar.
Bir bal arısı kolonisindeki arıların büyük çoğunluğu işçi arılardır. İşçi arılar, çiftleşme ve yumurtlamanın yanı sıra kovanda olan her şeyden sorumlu olan cinsiyet olarak gelişmemiş dişilerdir. Küçük vücutları, kısa ömürlerinde (ilkbahar ve yaz aylarında altı hafta ve hayatta kalmak için altı aya kadar) iş yapmalarını sağlayan özel koku bezleri, polen sepetleri ve kuluçka gıda bezleri ile donatılmıştır.
İşçi arılar, yumurta tutan balmumu hücrelerini inşa etmek ve yavru geliştirmek, damızlık beslemek, kraliçeye bakmak , kovan girişini soygunculardan ve diğer zararlılardan korumak, kovanı havalandırmak, polen için yiyecek aramak, nektar ve suyu korumak gibi görevleri organize olarak ve iş bölümü yaparak yerine getirirler.

Arı hükümeti
Her bal arısı kolonisinin aynı anda sadece bir kraliçesi vardır. Kraliçenin tek işi  yumurta bırakmaktır Kraliçe arının sanıldığı gibi kovanı yönetme erki (iktidarı) yoktur. Arılardaki karmaşık yönetim,  veya organizasyon kolektif bir akıl veya (içgüdü) ile sağlanmaktadır. Muhteşem yönetim organizasyonunun  kolektif bilinçli bir zeka ürünü mü, yoksa gelişmiş kolektif bir içgüdü mü olduğu bilim adamlarının inancına göre farklı şekilde tanımlanabilmektedir. Arılardaki bu muhteşem organizasyonun muhteşem bir “evrim şaheseri” olarak görülebilirken, yaratılışçı bilim adamları tarafından “akıllı bir tasarım” olarak da izah edilebilmektedir.  
Kraliçe, bir işçi arının büyüklüğünün yaklaşık iki katıdır ve günde 1.500 yumurta, yılda 250.000 yumurta ve ömrü boyunca bir milyona yakın, birkaç yıl sürebilir. Bir bal arısı kolonisinin genel sağlık büyük ölçüde kraliçe ve onun yumurta döşeme kahramanı basit bir görevi olan erkek arılardır.  Çiftleşme, kovanın dışındaki havada gerçekleşir. Kraliçe, yumurtalarını petekteki gözeneklere bırakır. Kraliçe arı  bir kerede bir düzine erkek arı ile  ile çiftleşebilir. Erkek arıların tek bir görevi vardır kraliçeyi döllemektir. Erkek arılar  döllenmemiş yumurtalardan doğar ve sadece ilkbahar ve yaz aylarında kovana girebilirler. Kış mevsimi geldiğinde  ölmeye bırakılırlar ve ölürler. Başarılı bir arıcının çok daha verimli ürün alabilmesi için arıların yaşam tarzlarını ve koloni yönetim sistemlerini çok iyi bilmesi gerekmektedir…

Bilimsel gelişmeleri içeren aylık dergi