Anadolu Tanrıları

Antik Çağda Anadolu Tanrıları

2. yüzyılın sonlarından kalma Glikon heykeli.
(Ulusal Tarih ve Arkeoloji Müzesi, Köstence – Romanya)

Antik çağdaki Anadolu Tanrılarını, Helen yani Antik Yunan Tanrıları ve Hitit Tanrıları olmak üzere iki kategoride inceleyebiliriz.

Helenistik Dönem Antik Yunan Tanrıları

Glikon

Eski Yunanca : Glλύκων Glýkōn , gen : Γλύκωνος Glýkōnos, Glikon eski bir yılan tanrısıydı. II. yüzyılda Roma İmparatorluğu içinde büyük ve etkili bir kült olan Glycon, daha önce Horace tarafından belirtilmişti. Ancak çağdaş hicivci Lucian, Glycon’un 2. yüzyılın ortalarında Yunan peygamberi Abonoteichos Alexander tarafından yaratıldığını iddia etmişti.

Kybele

Cybele, aslan , bereket ve duvar tacı ile taç giydi . Roma mermeri’nden yapılmış orijinal heykeli ABD Kaliforniya’daki Getty Müzesi’ndedir.

Kybele, Kubeleya “Kubileya Anne”, “Dağ Anne” bir Anadolu ana tanrıçasıdır; kazılarda bazen oturan tombul kadın heykellerinin bulunduğu Çatalhöyük’teki Tanrı’nın bir öncüsüdür de diyebiliriz. Frigya’nın bilinen tek tanrıçasıdır…

Antik Yunan ve Frigyalılar’ın ortak Tanrısı durumuna gelen Kibele Antik Dünya tanrıçası Gaia’nın , muhtemelen Minoan eşdeğeri Rhea’nın ve hasat-ana tanrıçası Demeter’in yönlerine evrilerek çok daha güçlü bir Tanrı haline geldi. Daha sonra Romalıların da Tanrısı haline gelen Kibele, Magna Mater “Büyük Anne” olarak tanındı. Romalı rahipler Kibele’yi bir Truva tanrıçası olarak yeniden icat ettiler ve böylece Truva Prensi Aeneas aracılığıyla Roma halkının atalarının tanrıçası haline geldi.

Bilimsel gelişmeleri içeren aylık dergi