EVRİM (Film tanıtımı)

EVRİM (Film tanıtımı)

Orijinal ismi Transcendence (kendini aşmışlık) olan film Türiye’de Evrim adıyla vizyona girmişti.  Wally Pfister tarafından yönetilen ve Jack Paglen tarafından yazılan ve  2014 yapımlı olan bu Amerikan bilim kurgu gerilim filminde başlıca rollerdeki oyuncular şunlardır: Johnny Depp , Morgan Freeman , Rebecca Hall , Paul Bettany , Kate Mara, Cillian Murphy ve Cole Hauser.

Site ziyaretçilerimize kesinlikle seyretmelerini önerdiğimiz filmin konu şöyle gelişiyor. Will Caster (Johnny Depp), yapay zeka üzerinde çalışan bir bilim adamıdır. O ve ekibi duyarlı ve insan gibi düşünen bir bilgisayar yaratmak için çalışmaktadırlar.  Böyle bir bilgisayarın teknolojik anlamda insanlığın kendini aşacağı (Transcendence) öngörülmektedir. Eşi Evelyn (Rebecca Hall) de bir bilim adamıdır  ve çalışmalarında Will’e yardım etmektedir. Will bir konferanstan çıkarken, “Devrimci Teknoloji Karşıtları” adında  bir terör örgütü  üyesi teröristler O’nu tabancayla vuruyorlar.  Will’e isabet eden kurşun zehirlidir ve bir müddet sonra Will ölecektir. Will’in eşi Evelyn, Will’in bütün düşüncelerinin kendilerinin yaptığı “yapay zekaya” aktarılabileceğini düşünür ve bilim adamı olan arkadaşları Max’den yardım ister. Will’in beynindeki bütün bilgiler yapay zekaya aktarılır ve Will ölür. Will’in bedeni ölür ancak düşünceleri ve ruhu bilgisayarda yapay zeka ile bütünleşmiştir. Bilgisayarın içindeki Will veya yapay zeka internete bağlanmayı ister. Max buna karşı çıkar. Evilyn ile Max ters düşerler. Bir süre sonra Devrimci Teknoloji Karşıtları örgütü lideri Bree (Kate Mara) Max’i kaçırır ve sonunda onu gruba katılmaya ikna eder.

Devlet görevllileri de  Will’in yüklendiği yapay zekanın neler yapacağından endişelenmektedirler. Devlet yetkilileri yasal olarak bir şey yapamayacakları için bu teknoloji karşıtlarıyla gizli olarak işbirliği yapar ve bu yapay zekayı yok etmelerini isterler. Bu arada Evelyn ve Yapay Zeka Will bir çöl kasabasının yakınlarında Teknolojik bir yerleşke kurarlar. Yapay zeka Will bütün internete ve borsaya hükmetmektedir. Yani finansman sorunları yoktur. Teknolojik köyde bir çok gelişmelere imza atan yapay zeka Will ve eşi Evelyn nanoteknoloji kullanarak sanallığın ötesine geçerler… Evelyn’in bu durumdan kafası karışır ama yapay zeka Will onu dinlemez ve biyolojik canlılar ve nano parçacıklar sonucunda hastaları iyileştirerek süper insanlar oluşturmaya başlar. Eski arkadaşları Max ve Teknoloji Karşıtları örgütü önce virüs yoluyla daha sonra bütün dünyadaki interneti kapatırlar ve teknoloji köyünü yok ederler…

Bilimsel gelişmeleri içeren aylık dergi