Cenin gelişim mucizesi ve kürtaj

Cenin gelişim mucizesi ve kürtaj

Kürtaj karşıtlarının “Kürtaj yaptıran her anne bebeğinin anne karnındaki resmini görmelidir” şeklindeki isteklerin yanı sıra kürtaj yanlıları bebeğin anne karnındaki fotoğrafını, yani cenin, fetüs, veya embriyo aşamalarındaki  resimlerin gösterilmesinin yasaklanmasını istiyorlar ve bu resimlerin anneye gösterilmesine şiddetle karşı çıkıyorlar. Sadece 3 haftalık bir ceninin kalbi mükemmel çalışmaya başlar ve 24. günde kalp atmaya başlar. Sinirleri organları oluşmaya başlar. Aşağıda anlatacağımız ceninin fetal gelişiminin yazılması, çizilmesi ve kürtajı düşünen annelere bu aşamaların anlatılarak ceninin gelişim fotoğraflarının anneye gösterilmesine “kürtaj savunucuları” şiddetle karşı çıkmakta. Bu tür yaklaşımları manüplasyon ve insan hakları ihlâli olarak görmektedirler. Kürtaj hamilelikte rahim içerisindeki ceninin tıbbi müdahele ile alınması. Bunun yanı sıra rahim iç duvarından kazınarak örnek alınıp incelenmesi de kürtaj olarak adlandırılır.

Kürtajı resmî olarak serbest bırakan ilk ülke 1920 yılında tıbbi bir neden olmasa dahi kürtajı serbest bırakan Sovyetler Birliği’dir. Bunun ardından resmî verilere göre 1934 yılına dek 700.000 kürtaj yapıldı, 1930’lara dek artan kürtaj sayısını azaltmak için bir takım önlemler alındı.1936-1955 yılları arasında ülkede tıbbi olmayan nedenlerle kürtaj yasaklandı.Aslında kürtajla ilgili olarak bütün dünyada devam eden tartışmalara bu yazımızda girmeyeceğiz. Yalnızca cenin gelişimini yazarak okurlarımızın kürtaj konusunda düşünmelerini istiyoruz..

Ceninin gelişim süreçleri

Gebelik ve Ceninin oluşma süreci döllenmiş bir tanecik hücre ile başlar. bu ilk hücreye ve sonrası devam eden  bölünmelerdeki bir kaç hücrelik yapıya zigot adı verilir.  Ceninin Fetal Gelişimi[1] aşağıdaki süreçlerden geçerek oluşmaktadır.

ilk gün[2]:İlk dört hücre bölünmesi, zigot annenin Fallop tüplerini Uterusa (rahime) doğru ilerlerken gerçekleşir, bu arada annenin vücudu tarafından beslenir ve korunur.

Beş ila dokuz gün: Uterusda implantlar gelişir ve bu noktadan itibaren yaklaşık sekiz haftaya kadar embriyo süreci başlar.

Döllenmeden yaklaşık

iki hafta sonra[3] : Dört haftalık gebelik süresine kadar ilk kaçırılan adet dönemi gerçekleşir. Annenin adetleri, doğmamış çocuğun yaydığı kimyasal sinyallerle bastırılır. Ayrıca bu noktada, çocuğun ilk tamamlanmış beyin hücreleri ortaya çıkar.

Üçüncü haftada: Çocuğun kalbi ileri bir oluşum aşamasındadır. Gözleri oluşmaya başlar ve beyni, omurga ve sinir sistemi neredeyse tamamlanmıştır. Üç haftadan bir kaç gün sonra  (24. günde), kalbi atmaya başlar.

Dördüncü haftada: Kasları gelişiyor. Kol ve bacak tomurcukları görülebilir ve ilk neokortikal hücreleri ortaya çıkar. Neokorteks, başka hiçbir memelide bulunmayan bir özellik olan karmaşık düşünme ve akıl yürütmenin merkezidir. Döllenmeden bu yana 10.000 kat büyüdü ve şimdi 6 ila 7 milimetre uzunluğunda. Bebeğin damarlarında kan, annesinin kanından ayrı olarak akar.

Beşinci haftada: Bebeğin hipofiz bezi oluşur ve ağız, kulaklar ve burun şekillenir. [4]

Altıncı haftada: Bebeğin kalp enerjisi üretimi bir  % 20 daha fazladır. Kıkırdak iskeleti tamamen oluşur ve  kemik oluşumu başlar. Göbek kordonu gelişti. Beyni kasların istemli hareketini ve organların istemsiz hareketini koordine eder. Refleks yanıtları mevcuttur.

43. günde: bebeğin beyin dalgaları kaydedilebilir.

45 günde:  Bebekte vücut hareketleri başlar ve süt dişi tomurcukları oluşmaya başlar. Bundan kısa bir süre sonra, sadece yedi haftada dudakları dokunmaya duyarlıdır ve kulakları ailesinin özelliklerini taşır. İlk tam gelişmiş nöronlar (sinir hücreleri), omuriliğinin üstünde, solunum, kalp atışı ve kan basıncı gibi hayati fonksiyonları düzenleyen beyin sapı oluşmaya başlar.

Sekizinci haftada: Bebeğin akciğer hariç bütün oragnlarının oluşumu tamamlanmıştır. Kalbi sağlam bir şekilde atmaktadır ve midesi sindirim suları üretir, karaciğeri kan hücreleri yapar ve böbrekleri çalışır. Eşsiz parmak izleri adeta cenine kazınmaktadır. Göz kapakları ve avuç içi dokunmaya duyarlıdır. Olgun yetişkinlikte gerçekleşecek toplam 45 hücre çoğalması neslinden üçte ikisi (30 çoğalma) zaten gerçekleşmiştir. Şimdi, insan ırkının başlangıcından bu yana yaşamış olan her insanın ilettiği her kelimeden daha fazla genetik bilgi içeren yaklaşık bir milyar hücreden oluşuyor.

Dokuzuncu haftada: Bu dönemde bebek avucuna yerleştirilen bir nesnenin etrafında bükecek olgunluğa erişmiştir.  Tırnakları oluşmuş ve başparmak emilmeye başlanmıştır. Bir hafta sonra, vücudunun tüm bölümleri dokunmaya duyarlıdır. Kaşını yutar, gözlerini kısar, kaşlarını çatlar ve büzüşür.

On birinci haftada: Bebek bu aşamada gülümsemek de dahil olmak üzere tüm yüz ifadelerini yapabilmektedir. Şimdi amniyotik sıvıyı sürekli olarak soluyor ve doğumuna kadar solumaya devam edecek. Tırnakları ve ayak tırnakları şimdi mevcut. Lezzet tomurcukları çalışıyor; yapay olarak tatlandırılmışsa daha fazla amniyotik sıvı içerecek ve acı bir tat verilirse daha az amniyotik sıvı içecektir.

İlk üç aylık dönemin sonunda: (on iki hafta, çoğu kürtajın yapıldığı nokta), Güçlü aktivitelere sahip olan bebek  kendine özgü kişiliğini gösterir[5]. Uyku düzenleri farklıdır; bazı bebekler sürekli hıçkırır, ayrıca ağlama yetenekleri de gelişmiştir.  Bebek parmaklarını tekmeleyebilir, döndürebilir, kıvırıp havalandırabilir, yumruk yapabilir, ağzını açabilir ve dudaklarını sıkıca bastırabilir ve nefes alabilir. Bir hafta sonra, doğum öncesi çocuğun yüz ifadeleri ebeveynlerininkine benziyor. Hareketleri kuvvetli ve zariftir. Vokal akorları ve dış cinsiyet organları var ve bebeğin cinsiyeti belirlenebilir. Bebek artık çok net duyabiliyor.

Dördüncü ayda: Bu dönemde bebek elleriyle kavrayabilir, yüzebilir ve taklala şeklinde dönebilir. Annesi ilk önce hareketlerini hissedebilir. Kirpikleri şimdi mevcut ve rüyayı gösteren hızlı göz hareketleri (REM) kaydedilebilir. Annenin karnında parlayan çok parlak bir ışık, bebeğin gözlerini örtmek için kollarını yavaşça hareket ettirmesine neden olur. Çok yüksek müzik onun kulaklarını örtmesine neden olur.

Beşinci aydan sonra: Doğum öncesi bebek kendi benzersiz uyku alışkanlıklarını oluşturdu ve çarpık bir kapı gibi yüksek bir ses onu ürkütebilir. İşitme duyusu, bir yetişkinin hem daha yüksek hem de daha düşük aralıklarda daha geniş bir frekans aralığına sahiptir. Nazik müzikle uyumak için yatıştırılmış olabilir.

Altıncı ayda: Cenin gerekirse rahim dışında yaşayabilir ancak çok dikkatli olunması ve özel bakım gerekmektedir. Başında ve kaşlarında ince saçlar büyür ve şimdi kirpikleri vardır. Yaklaşık 2.200 gr. ağırlığında ve yaklaşık 23 cm boyunda. Gözleri var. Elleri şu anda tüm ağırlığını destekleyebilir ve annesinin sesini tanır. Olgun yetişkinlikte gerçekleşecek toplam 45 hücre çoğalması nesli arasından 38’i zaten gerçekleşti. Şu anda yaklaşık 300 milyar hücresi vardır.

Doğuma bir ay kala: , Ağırlığı 2.200 gramın üstündedir. Şimdi doğarsa, yüzde doksandan fazla hayatta kalma ve tamamen sağlıklı olma şansı vardır.

Son hafta:  Bebeğin şu anda yaklaşık iki trilyon (2.000.000.000.000) hücresi var. Kalan dört nesil hücre replikasyonu kişinin tüm çocukluğunu ve genç yetişkinliğini işgal edecektir. Bu, hayatımızdaki bütün biyolojik gelişim ve değişimlerin yüzde 90’ından fazlasını anne rahminde geçirdiğimiz anlamına gelir. Bebek artık anne rahmindeki bütün organlar gelişimini[6] tamamlamıştır ve doğuma hazırdır.


[1]-Fetal gelişim Taber Cyclopedic Medical Dictionary

[2]-Sherk, Stephanie Dionne. “Doğum Öncesi Gelişim”. Gale Çocuk Sağlığı Ansiklopedisi, 2006.

[3]-CENİNİN BÜYÜME VE GELİŞME EVRELERİ  (1 VE 2. HAFTA), Prof. Dr. Serpil Bozkurt,

[4]-Prof. Dr. Nurten Meriç “Bebeğimiz” Bilgi Yayınevi

[5]-Henrichs, J. (2010). “Erken davranışsal ve bilişsel gelişimin doğum öncesi belirleyicileri”  R kuşağı çalışması. Rotteram: Erasmus Üniversitesi.

[6]-PROF.DR. NURSEL GÜL Organ Sistemleri Histolojisi Uygulama Notları. AÜ. Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü, Ankara.

Bilimsel gelişmeleri içeren aylık dergi