MÜHENDİSLİK

Halil Deveci -Elektrik Mühendisi-

Güç elektroniğinin yıllar içerisindeki gelişimi birçok endüstriyel uygulama ile birlikte demiryolu sektörüne de yansımıştır. Demiryolunda yolcu ve yük taşımacılığının temel taşlarından biri olan lokomotifler de bu dönüşümden nasibini almıştır. Ancak ne yazık ki bu yeniliklerin lokomotiflerde kullanılması gerek bu kadar yüksek güçlerde ve karmaşık sistemlerde güç aktarımının zorluğu, gerekse bu tip uygulamaların yüksek güvenlik gerektirmesi nedeniyle diğer endüstriyel uygulamalara nazaran uzun zaman almıştır.


Prof. Dr. Hakan Ateş

Bu makale nano malzeme üretimi için var olan genel yaklaşımları…


Manş Tüneli

Uluslararası mucize yapılar modern toplumların ulaşılamaz sanılan başarılara ulaşılması, ulaşılamaz sanılan yüksekliklere ulaşılması sonucunda, mühendislikte çığır açılarak “yapılamaz” fikri sorgulanmaya başlamış durumda gibi görülüyor…

Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Cüce

Endüstri geçmişte ve şu anda çevre kirliliğine neden olan en önemli faktörlerden olmuştur. Endüstrileşmenin çevre üzerindeki etkisi, dünyadaki nüfus artışının yol açtığı tüketim patlaması, doğal (yenilenemez) kaynakların hızla tükenmesi, çevre kirliliğinin dünyadaki doğal dengenin ve ekosistemin bozulmasına yol açması ve canlılar üzerindeki zararlı etkilerinin giderek artmasını beraberinde getirmiştir.

Bilimsel gelişmeleri içeren aylık dergi